DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Sanayide Kadın Eli Projesi’nin Ankara lansmanı gerçekleştirildi

Sanayide Kadın Eli Projesi’nin Ankara lansmanı gerçekleştirildi
REKLAM ALANI
11.08.2023
23
A+
A-

Faaliyetlerini Ankara Sanayi Odası koordinatörlüğünde sürdüren TOBB Ankara İl Kadın Girişimciler Kurulu; “Sanayide Kadın Eli Projesi” ile Sürdürülebilir kalkınmanın temel şartının kadınların ve gençlerin ekonomiye katılımlarının sağlanması ile olacağını belirterek projenin Ankara ayağının startını verdi.

Ülkemizde pandemi dönemiyle birlikte kadın istihdam oranlarının gerilemesi, özellikle kadın işsizliğinin %25 arttığı belirlenmesi bağlamında, TOBB Ankara İl Kadın Girişimciler Kurulu projenin olgunlaştırılması ve hayata geçebilmesi için çalışmalarına 2022 yılında başlatmıştı.

Ankara Valiliği, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Sanayi Odası, Ankara Ticaret Odası, Ankara Ticaret Borsası, Ankara Kent Konseyi, Ostim Teknik Üniversitesi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sanayi ve Teknoloji Ankara İl Müdürlüğü, Ankara Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü, ASO I. OSB, ASO 2.ve 3. OSB, OSTİM, Anadolu OSB ve Başkent OSB Bölge Müdürlükleri Projede TOBB Ankara İl Kadın Girişimciler Kurulu’nun paydaşları olarak yer aldı.  Ankara Sanayi Odası ev sahipliğinde ve koordinatörlüğünde 23 Haziran 2023 tarihinde TOBB Ankara İl Kadın Girişimciler Kurulu ile paydaş kurum ve kuruluşlar bir “İyi Niyet Protokülü” imzaladı.

Sanayide Kadın İstihdamını ve Sürdürülebilir Ekonomiye Katılımı Arttırmayı amaç edinen ve eğitim almış ancak istihdama katılamamış çalışmaya istekli kadınları hedef alan ‘Sanayide Kadın Eli Projesi’ için imzalar atıldı.

“Hedefimiz mesleğin cinsiyeti olmadığını göstermek”

TOBB Ankara İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Belma Yılmazyiğit, projenin ana çıktısının sanayide kadının çalışamaz algısını değiştirmek, önyargıları yıkmak ve paradigma değişimine öncülük ederek, istihdama katılmalarını sağlamak olduğunu belirtti. Yılmazyiğit, “Algısal bakış ve kültürel olgular kadınlarımızın önünde en büyük engel. Hedefimiz mesleğin cinsiyeti olmadığını, kadınların çalışma hayatının her alanında, fırsat eşitliği verildiğinde, başarıyla var olabileceğini göstermek. Bizde Ankaralı paydaşlarımızla bu hedef doğrultusunda çalışmalarımıza başladık ve buradan çalışmak isteyen Ankaralı tüm kadınlarımızı projemize dahil olmak üzere davet ediyoruz” dedi.

“İş gücü piyasaları istenilen düzeyde değil”

TÜİK verilerine göre, Türkiye’de nisan ayı itibarıyla iş gücü piyasasında yer alan 15 yaş ve üzeri kadınların sayısının yaklaşık 10 milyon civarında olduğunu belirten Yılmazyiğit, “İş gücü piyasalarına ilişkin önemli gelişmeler kaydedilmekle birlikte, rakamların halen istenilen düzeyde olmadığını görüyoruz.” dedi.

Yılmazyiğit, geçen yıl itibarıyla Türkiye’de kadın istihdamının sektörel dağılımına dikkati çekerek, şu bilgiyi de verdi:

Yüzde 61,5 ile hizmetler sektörü en büyük paya sahiptir. Bu sektörü yüzde 20,6 ile tarım, yüzde 17,9 ile sanayi ve inşaat sektörünün izlediği görülmektedir. Sanayide yüzde 17,9 oranıyla oldukça düşük olduğunu görüyoruz ancak bu oranın önemli bir kısmı sanayi içinde hizmet olarak görülüyor. O zaman sanayide yüzde 2 civarında bir rakam kalıyor ki bu da çok az. Bu çalışmamız eminiz ki daha çok kadının istihdamını sağlayacak.

Sürdürülebilir kalkınmanın temel şartlarından birinin kadınların ve gençlerin ekonomiye katılımını sağlayabilmek olduğunu söyleyen Yılmazyiğit, sanayinin kadın eliyle daha da güçleneceğini ifade etti.

“Kazan-kazan projesi”

Yılmazyiğit, sanayide kadın çalışamaz algısını değiştirmek ve kadın istihdamını artırmak amacıyla hazırlanan ve 19 ilde hayata geçirilen Sanayide Kadın Eli Projesi’nde Ankara’nın yer almasından memnuniyet duyduklarını belirterek, “Kadınların bu projeyle sanayinin tüm alt sektörlerinde bilgi ve becerilerini artırıp, istihdam imkanına kavuşacak olmaları bizleri son derece heyecanlandırıyor.” dedi.

Projenin tam bir “kazan-kazan” projesi olduğunu vurgulayan Yılmazyiğit, şu değerlendirmede bulundu:

Ankara’da hem sanayi sektöründe donanımlı iş gücü ihtiyacı karşılanmış olacak hem de sanayide kadın sayısının artmasıyla ülke ekonomisine artı değer yaratılmış olacak. Bu çok önemli bir katkı. ‘Sanayide Kadın Eli’ başlığı altında hayata geçirilen farkındalık projesi ‘Kadın İstihdamı ve İşte Fırsat Eşitliği’ kategorisinde, ‘Kadın Dostu Markalar 2023 Farkındalık Ödülü’ne layık görülmüştür.

“Girişimci ve yönetici kadın sayımızı artırmaya çalışıyoruz”

İllerin Sanayi ve Ticaret Oda Başkanları Koordinatörlüğünde TOBB KGK il Başkanları liderliğinde iş dünyasının ilgili kurumlarıyla ve illerin yerel kurumları ile işbirliği yaparak paydaşların projeye sahip çıkmasını sağlayarak projeyi sürdürülebilir kılmak amacıyla hayata geçirilen projede; Ankara’da hayata geçirilebilmesi için başlayan çalışmalar kapsamında, proje dahilinde pilot bölge olarak istihdam ihtiyacının yoğun olduğu Temelli Havzası belirlendi. Bu ihtiyacın, istihdama katılamamış ama çalışmaya istekli kadınlardan, meslek lisesi, lise mezunu veya eğitimi devam eden gençlerle sağlanması hedefleniyor. Bu çerçevede, meslek liseleri ve teknik liselerin okul müdürleriyle irtibata geçilerek, mezun ve mezun olacak öğrencilerle iletişim sağlanması planlanıyor.

Ayrıca, Temelli bölgesindeki mahalle muhtarlarıyla görüşmeler yapılarak mahallerindeki iş arayan ihtiyaç sahibi kadınlara ulaşılması öngörülüyor.

İstihdam ihtiyacının tespiti ve sanayicilerden taleplerin toplanması amacıyla analiz anketi yapılarak, istihdam alanlarının belirlenmesi, firmalardan alınan taleplerin İŞKUR’a iletilerek, bu kurum aracılığıyla işe yerleştirmelerin yapılması da hedefleniyor. Ve birçok kadına iş kapısı açılıyor.

“Cinsiyet eşitsizliğinin önüne geçmek için çalışıyoruz”

Sağlık nedeniyle törene fiziki olarak katılım sağlayamasa da video mesajı ile katılımcılara seslenen TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk şu ifadeleri kullandı:

Böyle güzel projelerle ülkemize katkı sağlamak, kadınlarımızı hayatın her alanında var edebilmek ve kadın istihdamını arttırabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Kadın girişimciliğinin önünü açmada kadınlarımızı cesaretlendirerek girişimci ve yönetici kadın sayımızı arttırmaya çalışıyoruz. Diğer taraftan bir nebze de olsa cinsiyet eşitsizliğinin önüne geçme çalışmalarımızla kadınlarımızı bu ülkenin bir parçası toplumun yarısı olarak ekonomiye katkı sağlayabilecek duruma getirmek için çalışıyoruz.

Kadın emeği Ankara sanayisinde

Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Ardıç, kadınların tarih boyunca seferberlik ve üretim alanında hep yer aldığını şimdide Sanayide düşük seviyede olan kadın istihdamını arttırmanın ve kadınları ekonomik anlamda güçlendirmenin önemine işaret etti. Kadının eli, emeği ve aklının artık Ankara sanayisinde daha fazla yer alacağını belirtti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Böyle bir projede yer almaktan dolayı memnuniyetlerini, her türlü yardıma hazır olduklarını, Ankara’da kreş yaşlı bakım bina sayılarını arttıran çalışmalar yaptıklarını belirttiler.

İyi Niyet Protokolü İmza Töreni; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Ardıç, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk yerine üst kurul üyesi ve proje koordinatörü Fatma Aydoğdu, Ankara Valiliği Hukuk Müşaviri Elif Nur Bozkurt Tandoğan, Ankara Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik Yavuz, Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Ostim Teknik Üniversitesi Rektörü Murat Yülek, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu, Ankara İl Milli Eğiitim Müdürü Harun Fatsa, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Muhammed Polat, TOBB Ankara İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Belma Yılmazyiğit, ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Akdaş, ASO 2. ve 3. Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Mete Çağlayan, Ostim Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Anadolu Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, Başkent Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk imzalamasıyla son buldu.

Projenin bundan sonraki aşamasında çalışmalar sahada devam edecek.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.